Despre reformularea parfumurilor

Discuții despre Reformularea Parfumurilor: Recenzii, Perspective și Experiențe Personale

Ați observat diferențe semnificative olfactive ale parfumurilor de când au fost reformulate?

Da.
7
100%
Nu.
0
Niciun vot
 
Voturi totale: 7

Avatar utilizator
Simple Store
Site Admin
Mesaje: 7
Membru din: 10 Mar 2024, 16:05
Localitate: Constanta
Has thanked: 1 time
Contact:

Despre reformularea parfumurilor

#1

Mesaj de Simple Store »

Această directivă a reprezentat un punct de cotitură în industria parfumurilor, impunând reguli și standarde stricte pentru a proteja sănătatea consumatorilor și a mediului înconjurător.

Implementarea acestei directive a determinat mulți producători și branduri de parfumuri să revizuiască și să reformuleze compozițiile produselor lor, eliminând sau înlocuind anumite ingrediente considerate periculoase sau nepotrivite.
Acest proces a fost crucial pentru a se conforma noilor cerințe legislative și pentru a garanta că parfumurile comercializate sunt sigure pentru utilizatori și pentru mediu.

Unul dintre aspectele interesante ale acestei reformulări este impactul asupra persistenței parfumurilor.
Odată cu ajustarea compozițiilor, peste 90% din parfumuri și-au pierdut parțial sau complet caracteristicile olfactive inițiale, inclusiv persistența.

Pe acest forum, ne propunem să explorăm în detaliu acest subiect și să discutăm despre modul în care reformularea parfumurilor în conformitate cu Directivele Europene a influențat durabilitatea și persistența scentelor.
Vom împărtăși opinii, experiențe și sfaturi despre modul în care putem să ne adaptăm la aceste schimbări și să alegem parfumuri într-un mod conștient, luând în considerare atât aspectele legate de sănătate, cât și cele olfactive.

Vă invităm să vă alăturați discuției și să contribuiți cu cunoștințele și părerile dumneavoastră în acest domeniu captivant al parfumurilor și al reglementărilor europene.
yasmi01
Mesaje: 10
Membru din: 20 Apr 2024, 16:06
Contact:

Re: Despre reformularea parfumurilor

#2

Mesaj de yasmi01 »

Din punctul meu de vedere, un parfum care s-a reformulat si nu mai are persistenta de alta data ar fi Dolce & Gabbana Light Blue Eau Intense...a mai intampinat cineva vreo problema cu acest parfum dpdv al persistentei?
Sevim
Mesaje: 1
Membru din: 21 Apr 2024, 00:06
Contact:

Re: Despre reformularea parfumurilor

#3

Mesaj de Sevim »

d&g the one edt a ajuns sa persiste 2-3 h
elenaclaudia
Mesaje: 4
Membru din: 20 Apr 2024, 17:14
Contact:

Re: Despre reformularea parfumurilor

#4

Mesaj de elenaclaudia »

Aceeasi problema o am si eu cu Elixir des Merveilles de la Hermes, este parfumul pe care il folosesc de cand ma stiu, dar in ultima vreme slab ca si performante..daca rezista 2 ore. Ori m-am obisnuit eu cu el, dar chiar si asa, nu mai primesc complimentele de alta data...
marivl12
Mesaje: 1
Membru din: 22 Apr 2024, 13:52
Contact:

Re: Despre reformularea parfumurilor

#5

Mesaj de marivl12 »

Aceeasi parere o am si eu despre parfumurile de la Hermes, chiar am multe cunostiinte care se plang ca parfumurile lor nu mai sunt ce erau alta data..
simion.andreea
Mesaje: 23
Membru din: 19 Mar 2024, 12:18
Been thanked: 1 time
Contact:

Re: Despre reformularea parfumurilor

#6

Mesaj de simion.andreea »

https://www.elle.ro/beauty/alchimia-par ... ura-678861

Articolul discută despre impactul reglementărilor Uniunii Europene asupra industriei parfumurilor, care sunt concepute pentru a proteja sănătatea consumatorilor împotriva alergiilor și altor riscuri. Aceste reglementări au determinat reformularea unor parfumuri considerate capodopere, pentru a respecta noile standarde. De exemplu, unele ingrediente precum mușchiul de stejar au fost interzise, ceea ce a dus la modificarea formulării unor parfumuri celebre.

Articolul subliniază că parfumierii sunt atât artiști, cât și chimiști, iar creațiile lor, deși sunt considerate capodopere creative, nu sunt protejate ca opere de artă, ci ca formule industriale. În ciuda restricțiilor, parfumierii încearcă să găsească soluții pentru a menține aromele autentice, inclusiv prin utilizarea de ingrediente mai puțin convenționale, cum ar fi algele.

Se sugerează că reglementările stricte afectează în principal brandurile mari de parfumerie, în timp ce companiile mai mici, specializate în nișă, își câștigă tot mai mult teren pe piață. Aceste branduri mici se concentrează pe originalitate și folosesc adesea concentrații mai mari de extracte naturale, oferind astfel consumatorilor o experiență mai unică.

Articolul evidențiază și o schimbare în preferințele consumatorilor, care caută din ce în ce mai mult autenticitate și originalitate în parfumuri. Acest lucru a dus la popularizarea brandurilor de nișă și la deschiderea de magazine exclusive de către brandurile mari pentru a răspunde acestei cereri.

În final, se subliniază că combinația dintre ingrediente sintetice și naturale poate oferi cele mai bune rezultate în parfumerie, asigurând persistența și unicitatea aromei, în timp ce menținând o preocupare pentru sănătate și mediu.
augustin01
Mesaje: 2
Membru din: 22 Apr 2024, 14:06
Contact:

Re: Despre reformularea parfumurilor

#7

Mesaj de augustin01 »

Firmele mari niciodata nu vor vorbi despre reformulari si nu vor sustine acest lucru, din motive bine stiute probabil, insa ma bucur sa vad ca exista acest subiect dezbatut aici..ar fi interesant sa populam acest forum pe tema asta, macar mai aflam si noi ultimele noutati in materie de reformulari..
alexandru.p
Mesaje: 1
Membru din: 29 Apr 2024, 10:27
Contact:

Re: Despre reformularea parfumurilor

#8

Mesaj de alexandru.p »

Reflection Man de la Amouage, nu mai e ce a fost, s-a reformulat...
DanielBoboc
Mesaje: 10
Membru din: 20 Apr 2024, 22:49
Been thanked: 1 time
Contact:

Re: Despre reformularea parfumurilor

#9

Mesaj de DanielBoboc »

alexandru.p scrie: 29 Apr 2024, 10:27 Reflection Man de la Amouage, nu mai e ce a fost, s-a reformulat...
Si nu doar acela. Cam orice este reformulat de la ei..cred ca ulterior o sa relanseze tot in varianta de Extrait Exceptional ca sa compenseze, cum au facut cu Reflection 45
Scrie răspuns

Creeaza un cont pentru a te alătura discuției

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde

Creează cont

Nu ești înregistrat? Alătură-te comunității
Membrii pot crea subiecte de discuție si răspunde la alte subiecte
Durează doar un minut

Înregistrare

Autentificare

Înapoi la “🔥REFORMULAREA PARFUMURILOR: DISCUȚII ȘI RECENZII”